Το Σχολείο μας ιδρύθηκε το έτος 1976. Αρχικά στεγάστηκε στο κτίριο του 3ου Δημοτικού Σχολείου Αμαρουσίου. Αργότερα στο ίδιο διδακτήριο στεγάστηκε και το 11ο Δημοτικό Σχολείο. Το διδακτήριο στέγασε το 10ο Δημοτικό Σχολείο το Σεπτέμβριο του 1984. Με την έναρξη του σχολικού έτους (1984-85) ιδρύθηκε το 18ο 6/θέσιο Δημοτικό Σχολείο με σκοπό ν? αποσπάσει ένα μέρος από τους μαθητές του 10ου Δημοτικού και να διευκολύνει τη λειτουργία του. Από το σχολικό έτος 2003-2004 εντάχθηκε πλήρως στον θεσμό του Ολοήμερου Σχολείου και από το 2011 εντάχθηκε στα σχολεία με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (Ε.Α.Ε.Π.).
Διαθέτει ευρύχωρες και λειτουργικές αίθουσες διδασκαλίας, αίθουσα Εκδηλώσεων με μόνιμη μικροφωνική εγκατάσταση και με σκηνή για θεατρικές παραστάσεις, κατάλληλη για όλες τις εκδηλώσεις του Σχολείου, αίθουσα Πληροφορικής με 12 Η/Υ που οργανώθηκε από το Σύλλογο Γονέων σε συνεργασία με το Δήμο Αμαρουσίου, στην οποία λειτουργεί και σχολή πληροφορικής ενηλίκων, αίθουσα Αγγλικών με διαδραστικό πίνακα, υπαίθρειο γήπεδο μπάσκετ, κυλικείο μισθωμένο καθώς και φύλακα για τη φύλαξη του σχολείου κατά τις απογευματινές ώρες.